MERCK 109666.2500 Cyclohexane for Analysis Emsure® CAS No.110-82-7
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 109666 |
| Synonyms | Hexahydrobenzene, Hexamethylene, Naphthene |
| Overview | EMSURE® grade solvents are suitable for a broad spectrum of classical lab applications, and are frequently used in regulated and highly demanding lab applications. EMSURE® provides worldwide best and most extensive product specifications. We declare our EMSURE® range to be in compliance with the ACS, with the reagent part of the European Pharmacopoeia (Reag. Ph Eur) and also with the ISO standards. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 110-82-7 |
| EC index number | 601-017-00-1 |
| EC number | 203-806-2 |
| Grade | ACS,ISO,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | C₆H₁₂ |
| Molar Mass | 84.16 g/mol |
| HS Code | 2902 11 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 81 °C (1013 hPa) |
| Density | 0.774 g/cm3 (25 °C) |
| Explosion limit | 1.2 - 8.3 %(V) |
| Flash point | -20 °C |
| Ignition temperature | 260 °C |
| Melting Point | 6.47 °C |
| Vapor pressure | 124 hPa (24 °C) |
| Viscosity kinematic | 1.26 mm2/s (20 °C) |
| Solubility | 0.05 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat > 5000 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit > 2000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Statement(s) | H225: Highly flammable liquid and vapour.H304: May be fatal if swallowed and enters airways.H315: Causes skin irritation.H336: May cause drowsiness or dizziness.H410: Very toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P233: Keep container tightly closed.P273: Avoid release to the environment.P301 + P310: IF SWALLOWED: Immediately call a POISON CENTER/doctor.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P331: Do NOT induce vomiting.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | GU6300000 |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 1Strongly contaminated halogen-free organic solvents: container A. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | highly flammable, irritant, harmful, dangerous for the environment |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1145, 3, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1145, 3, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1145, 3, II |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | ≥ 99.5 % |
| Identity (IR) | conforms |
| Appearance | clear |
| Color | ≤ 10 Hazen |
| Melting point | ≥ 6.0 °C |
| Density (d 20 °C/20 °C) | 0.779 - 0.781 |
| Boiling point | 80 - 81 °C |
| Acidity | ≤ 0.0003 meq/g |
| Aromatics (as benzene) | ≤ 0.05 % |
| Cyclohexene (GC) | ≤ 0.05 % |
| Ethanol (GC) | ≤ 0.01 % |
| Readily carbonizable substances | conforms |
| Al (Aluminium) | ≤ 0.00005 % |
| B (Boron) | ≤ 0.000002 % |
| Ba (Barium) | ≤ 0.00001 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.00005 % |
| Cd (Cadmium) | ≤ 0.000005 % |
| Co (Cobalt) | ≤ 0.000002 % |
| Cr (Chromium) | ≤ 0.000002 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.000002 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.00001 % |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.00001 % |
| Mn (Manganese) | ≤ 0.000002 % |
| Ni (Nickel) | ≤ 0.000002 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.00001 % |
| Sn (Tin) | ≤ 0.00001 % |
| Zn (Zinc) | ≤ 0.00001 % |
| Evaporation residue | ≤ 0.001 % |
| Water | ≤ 0.01 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1096661000 | 04022536116914 |
| 1096662500 | 04022536116938 |
| 1096662511 | 04027269208448 |
| 1096664000 | 04027269425319 |
| 1096665011 | 04054839387487 |
| 1096666010 | 04022536116952 |
| 1096666025 | 04022536116969 |
| 1096666191 | 04061839596160 |