MERCK 109634.2500 Iso Propyl Alcohol (2- Propanol) GR for Analysis CAS No.67-63-0
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 109634 |
| Synonyms | Isopropyl alcohol, Isopropanol, iso-Propanol, IPA |
| Overview | EMSURE® grade solvents are suitable for a broad spectrum of classical lab applications, and are frequently used in regulated and highly demanding lab applications. EMSURE® provides worldwide best and most extensive product specifications. We declare our EMSURE® range to be in compliance with the ACS, with the reagent part of the European Pharmacopoeia (Reag. Ph Eur) and also with the ISO standards. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 67-63-0 |
| EC index number | 603-117-00-0 |
| EC number | 200-661-7 |
| Grade | ACS,ISO,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | C₃H₈O |
| Chemical formula | CH₃CH(OH)CH₃ |
| Molar Mass | 60.1 g/mol |
| HS Code | 2905 12 20 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 82.4 °C (1013 hPa) |
| Density | 0.786 g/cm3 (20 °C) |
| Explosion limit | 2 - 13.4 %(V) |
| Flash point | 12 °C |
| Ignition temperature | 425 °C |
| Melting Point | -89.5 °C |
| Vapor pressure | 43 hPa (20 °C) |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 5045 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit 12800 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H225: Highly flammable liquid and vapour.H319: Causes serious eye irritation.H336: May cause drowsiness or dizziness. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P233: Keep container tightly closed.P240: Ground and bond container and receiving equipment.P241: Use explosion-proof electrical/ ventilating/ lighting equipment.P242: Use non-sparking tools.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | NT8050000 |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 1Strongly contaminated halogen-free organic solvents: container A. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | highly flammable, irritant |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1219, 3, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1219, 3, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1219, 3, II |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | ≥ 99.8 % |
| Identity (IR) | conforms |
| Appearance | clear |
| Color | ≤ 10 Hazen |
| Solubility in water | conforms |
| Acidity | ≤ 0.0001 meq/g |
| Alkalinity | ≤ 0.0001 meq/g |
| Density (d 20 °C/20 °C) | 0.784 - 0.787 |
| Boiling point | 81 - 83 °C |
| Chloride (Cl) | ≤ 300 ppb |
| Nitrate (NO₃) | ≤ 300 ppb |
| Phosphate (PO₄) | ≤ 500 ppb |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 1000 ppb |
| Substances reducing potassium permanganate (as O) | ≤ 2 ppm |
| Carbonyl compounds (as CO) | ≤ 0.002 % |
| Matter discolored by H₂SO₄ | ≤ 10 Hazen |
| Acetone (GC) | ≤ 0.01 % |
| Ethanol (GC) | ≤ 0.01 % |
| Isopropylether (GC) | ≤ 0.01 % |
| Methanol (GC) | ≤ 0.01 % |
| 1-Propylalcohol (GC) | ≤ 0.1 % |
| Ag (Silver) | ≤ 0.000002 % |
| Al (Aluminium) | ≤ 0.00005 % |
| As (Arsenic) | ≤ 0.000002 % |
| Au (Gold) | ≤ 0.000002 % |
| B (Boron) | ≤ 0.000002 % |
| Ba (Barium) | ≤ 0.00001 % |
| Be (Beryllium) | ≤ 0.000002 % |
| Bi (Bismuth) | ≤ 0.00001 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.00005 % |
| Cd (Cadmium) | ≤ 0.000005 % |
| Co (Cobalt) | ≤ 0.000002 % |
| Cr (Chromium) | ≤ 0.000002 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.000002 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.00001 % |
| Ga (Gallium) | ≤ 0.000002 % |
| In (Indium) | ≤ 0.000002 % |
| Li (Lithium) | ≤ 0.000005 % |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.00001 % |
| Mn (Manganese) | ≤ 0.000002 % |
| Mo (Molybdenum) | ≤ 0.000002 % |
| Ni (Nickel) | ≤ 0.000002 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.00001 % |
| Pt (Platinum) | ≤ 0.000002 % |
| Sb (Antimony) | ≤ 0.000002 % |
| Sn (Tin) | ≤ 0.00001 % |
| Ti (Titanium) | ≤ 0.000002 % |
| Tl (Thallium) | ≤ 0.000002 % |
| V (Vanadium) | ≤ 0.000002 % |
| Zn (Zinc) | ≤ 0.00001 % |
| Zr (Zirconium) | ≤ 0.000002 % |
| Evaporation residue | ≤ 0.001 % |
| Water | ≤ 0.05 % |
| ACS, ISO reagent, Ph Eur-reagent |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1096341000 | 04022536116235 |
| 1096341011 | 04022536533322 |
| 1096342500 | 04022536116266 |
| 1096342511 | 04022536533339 |
| 1096344000 | 04027269429997 |
| 1096345000 | 04022536646299 |
| 1096346010 | 04022536116297 |
| 1096346025 | 04022536116303 |
| 1096346190 | 04022536905044 |
| 1096349180 | 04022536116334 |