MERCK 109630.2500 2-Butanol GR
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 109630 |
| Synonyms | sec-Butyl alcohol |
| Description | 2-Butanol |
| Overview | EMSURE® grade solvents are suitable for a broad spectrum of classical lab applications, and are frequently used in regulated and highly demanding lab applications. EMSURE® provides worldwide best and most extensive product specifications. We declare our EMSURE® range to be in compliance with the ACS, with the reagent part of the European Pharmacopoeia (Reag. Ph Eur) and also with the ISO standards. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 78-92-2 |
| EC index number | 603-127-00-5 |
| EC number | 201-158-5 |
| Hill Formula | C₄H₁₀O |
| Chemical formula | CH₃CH(OH)CH₂CH₃ |
| Molar Mass | 74.12 g/mol |
| HS Code | 2905 14 90 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 99 - 102 °C (1013 hPa) |
| Density | 0.808 g/cm3 |
| Explosion limit | 1.4 - 9.8 %(V) |
| Flash point | 27 °C |
| Ignition temperature | 390 °C |
| Melting Point | -115 °C |
| Vapor pressure | 15.3 hPa (20 °C) |
| Solubility | 125 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 6480 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rat > 2000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H226: Flammable liquid and vapour.H319: Causes serious eye irritation.H335: May cause respiratory irritation.H336: May cause drowsiness or dizziness. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P233: Keep container tightly closed.P240: Ground and bond container and receiving equipment.P241: Use explosion-proof electrical/ ventilating/ lighting equipment.P242: Use non-sparking tools.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. |
| Signal Word | Warning |
| RTECS | EO 1750000 |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 1Strongly contaminated halogen-free organic solvents: container A. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | flammable, irritant |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1120, 3, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1120, 3, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1120, 3, III |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | ≥ 99.0 % |
| Identity (IR) | conforms |
| Color | ≤ 10 Hazen |
| Acidity | ≤ 0.0005 meq/g |
| Alkalinity | ≤ 0.0002 meq/g |
| tert-Butanol (GC) | ≤ 0.1 % |
| Dibutyl ether (GC) | ≤ 0.2 % |
| Ethylmethylketone (GC) | ≤ 0.1 % |
| 2-Propanol (GC) | ≤ 0.2 % |
| Al (Aluminium) | ≤ 0.00005 % |
| B (Boron) | ≤ 0.000002 % |
| Ba (Barium) | ≤ 0.00001 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.00005 % |
| Cd (Cadmium) | ≤ 0.000005 % |
| Co (Cobalt) | ≤ 0.000002 % |
| Cr (Chromium) | ≤ 0.000002 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.000002 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.00001 % |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.00001 % |
| Mn (Manganese) | ≤ 0.000002 % |
| Ni (Nickel) | ≤ 0.000002 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.00001 % |
| Sn (Tin) | ≤ 0.00001 % |
| Zn (Zinc) | ≤ 0.00001 % |
| Evaporation residue | ≤ 0.001 % |
| Water | ≤ 0.2 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1096301000 | 04022536116143 |
| 1096302500 | 04022536116167 |