MERCK 109629.0500 tert-Butanol (tert-Butyl alcohol) ACS, GR CAS No.75-65-0
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 109629 |
| Synonyms | tert-Butyl alcohol, 2-Methyl-2-propanol, Trimethylcarbinol |
| Description | tert-Butanol |
| Overview | EMSURE® grade solvents are suitable for a broad spectrum of classical lab applications, and are frequently used in regulated and highly demanding lab applications. EMSURE® provides worldwide best and most extensive product specifications. We declare our EMSURE® range to be in compliance with the ACS, with the reagent part of the European Pharmacopoeia (Reag. Ph Eur) and also with the ISO standards. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 75-65-0 |
| EC index number | 603-005-00-1 |
| EC number | 200-889-7 |
| Grade | ACS |
| Hill Formula | C₄H₁₀O |
| Chemical formula | (CH₃)₃COH |
| Molar Mass | 74.12 g/mol |
| HS Code | 2905 14 10 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 81 - 83 °C (1013 hPa) |
| Density | 0.78 g/cm3 (20 °C) |
| Explosion limit | 2.3 - 8.0 %(V) |
| Flash point | 15 °C |
| Ignition temperature | 490 °C |
| Melting Point | 24 - 25 °C |
| Vapor pressure | 40.7 hPa (20 °C) |
| Solubility | 1000 g/l soluble |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H225: Highly flammable liquid and vapour.H319: Causes serious eye irritation.H332: Harmful if inhaled.H335: May cause respiratory irritation.H336: May cause drowsiness or dizziness. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P233: Keep container tightly closed.P240: Ground and bond container and receiving equipment.P241: Use explosion-proof electrical/ ventilating/ lighting equipment.P304 + P340 + P312: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | highly flammable, harmful, irritant |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1120, 3, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1120, 3, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1120, 3, II |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | ≥ 99.5 % |
| Identity (IR) | conforms |
| Appearance | clear |
| Color | ≤ 10 Hazen |
| Acidity | ≤ 0.0005 meq/g |
| Alkalinity | ≤ 0.0002 meq/g |
| Aldehydes and ketones (as formaldehyde) | ≤ 0.01 % |
| Al (Aluminium) | ≤ 0.00005 % |
| B (Boron) | ≤ 0.000002 % |
| Ba (Barium) | ≤ 0.00001 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.00005 % |
| Cd (Cadmium) | ≤ 0.000005 % |
| Co (Cobalt) | ≤ 0.000002 % |
| Cr (Chromium) | ≤ 0.000002 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.000002 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.00001 % |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.00001 % |
| Mn (Manganese) | ≤ 0.000002 % |
| Ni (Nickel) | ≤ 0.000002 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.00001 % |
| Sn (Tin) | ≤ 0.00001 % |
| Zn (Zinc) | ≤ 0.00001 % |
| Evaporation residue | ≤ 0.001 % |
| Water | ≤ 0.1 % |
| Conforms to ACS |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1096290500 | 04022536116105 |
| 1096294000 | 04065267035369 |
| 1096299025 | 04027269037307 |