MERCK 109623.2500 Ethyl Acetate GR CAS No.141-78-6
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 109623 |
| Synonyms | Ethyl ethanoate, Acetic ester, Ethyl ester |
| Description | Ethyl acetate |
| Overview | EMSURE® grade solvents are suitable for a broad spectrum of classical lab applications, and are frequently used in regulated and highly demanding lab applications. EMSURE® provides worldwide best and most extensive product specifications. We declare our EMSURE® range to be in compliance with the ACS, with the reagent part of the European Pharmacopoeia (Reag. Ph Eur) and also with the ISO standards. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 141-78-6 |
| EC index number | 607-022-00-5 |
| EC number | 205-500-4 |
| Grade | ACS,ISO,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | C₄H₈O₂ |
| Chemical formula | CH₃COOC₂H₅ |
| Molar Mass | 88.11 g/mol |
| HS Code | 2915 31 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 77 °C (1013 hPa) |
| Density | 0.90 g/cm3 (20 °C) |
| Explosion limit | 2.1 - 11.5 %(V) |
| Flash point | -4 °C |
| Ignition temperature | 460 °C |
| Melting Point | -83 °C |
| Vapor pressure | 97 hPa (20 °C) |
| Solubility | 85.3 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 5620 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit > 18000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Statement(s) | H225: Highly flammable liquid and vapour.H319: Causes serious eye irritation.H336: May cause drowsiness or dizziness.EUH066: Repeated exposure may cause skin dryness or cracking. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P233: Keep container tightly closed.P240: Ground and bond container and receiving equipment.P241: Use explosion-proof electrical/ ventilating/ lighting equipment.P242: Use non-sparking tools.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | AH5425000 |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 1Strongly contaminated halogen-free organic solvents: container A. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | highly flammable, irritant |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1173, 3, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1173, 3, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1173, 3, II |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | ≥ 99.5 % |
| Identity (IR) | conforms |
| Appearance | clear |
| Color | ≤ 10 Hazen |
| Titrable acid | ≤ 0.0008 meq/g |
| Density (d 20 °C/20 °C) | 0.901 - 0.904 |
| Boiling point | 76 - 78 °C |
| Readily carbonizable substances | conforms |
| Ethanol (GC) | ≤ 0.1 % |
| Methanol (GC) | ≤ 0.1 % |
| Methyl acetate (GC) | ≤ 0.1 % |
| Al (Aluminium) | ≤ 500 ng/g |
| B (Boron) | ≤ 20 ng/g |
| Ba (Barium) | ≤ 100 ng/g |
| Ca (Calcium) | ≤ 500 ng/g |
| Cd (Cadmium) | ≤ 50 ng/g |
| Co (Cobalt) | ≤ 20 ng/g |
| Cr (Chromium) | ≤ 20 ng/g |
| Cu (Copper) | ≤ 20 ng/g |
| Fe (Iron) | ≤ 100 ng/g |
| Mg (Magnesium) | ≤ 100 ng/g |
| Mn (Manganese) | ≤ 20 ng/g |
| Ni (Nickel) | ≤ 20 ng/g |
| Pb (Lead) | ≤ 100 ng/g |
| Sn (Tin) | ≤ 100 ng/g |
| Zn (Zinc) | ≤ 100 ng/g |
| Evaporation residue | ≤ 0.001 % |
| Water | ≤ 0.05 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1096231000 | 04022536115900 |
| 1096232500 | 04022536115924 |
| 1096232511 | 04054839012617 |
| 1096234000 | 04027269429140 |
| 1096235011 | 04054839387470 |
| 1096236010 | 04022536115948 |
| 1096236025 | 04022536115955 |
| 1096239026 | 04022536115962 |
| 1096239181 | 04022536115979 |