MERCK 109621.2500 Ethylene Glycol GR CAS No.107-21-1
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 109621 |
| Synonyms | Glycol, 1,2-Ethanediol |
| Description | Ethylene glycol |
| Overview | EMSURE® grade solvents are suitable for a broad spectrum of classical lab applications, and are frequently used in regulated and highly demanding lab applications. EMSURE® provides worldwide best and most extensive product specifications. We declare our EMSURE® range to be in compliance with the ACS, with the reagent part of the European Pharmacopoeia (Reag. Ph Eur) and also with the ISO standards. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 107-21-1 |
| EC index number | 603-027-00-1 |
| EC number | 203-473-3 |
| Grade | Reag. Ph Eur,Reag. USP |
| Hill Formula | C₂H₆O₂ |
| Chemical formula | HOCH₂CH₂OH |
| Molar Mass | 62.07 g/mol |
| HS Code | 2905 31 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 197.6 °C (1013 hPa) |
| Density | 1.113 g/cm3 (20 °C) |
| Explosion limit | 3.2 - 15.3 %(V) |
| Flash point | 115 °C |
| Ignition temperature | 410 °C |
| Melting Point | -13 °C |
| pH value | 6 - 7.5 (100 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Vapor pressure | 1 hPa (51.1 °C) |
| Solubility | 1000 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H302: Harmful if swallowed.H373: May cause damage to organs through prolonged or repeated exposure if swallowed. |
| Precautionary Statement(s) | P260: Do not breathe mist or vapours.P264: Wash skin thoroughly after handling.P270: Do not eat, drink or smoke when using this product.P301 + P312: IF SWALLOWED: Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P314: Get medical advice/ attention if you feel unwell.P501: Dispose of contents/ container to an approved waste disposal plant. |
| Signal Word | Warning |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | harmful |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | Kein Gefahrgut |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | No Dangerous Good |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | No Dangerous Good |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | ≥ 99.5 % |
| Identity (IR) | conforms |
| Color | ≤ 10 Hazen |
| Acidity (as CH₃COOH) | ≤ 0.001 % |
| Density (d 20 °C/20 °C) | 1.113 - 1.115 |
| Density (d 25 °C/25 °C) | 1.10 - 1.12 |
| Refractive index (n 20/D) | 1.431 - 1.433 |
| Melting point | -14 - -10 °C |
| Boiling point | 196.5 - 198.5 °C |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.00002 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.00005 % |
| Formaldehyde | ≤ 0.005 % |
| Substances reducing potassium permanganate (as O) | ≤ 0.0003 % |
| Readily carbonizable substances | conforms |
| Sulfated ash | ≤ 0.005 % |
| Water | ≤ 0.1 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1096211000 | 04022536115825 |
| 1096212500 | 04022536115849 |
| 1096214000 | 04027269429423 |
| 1096219028 | 04054839086557 |