MERCK 109600.0100 Acetylacetone Gr For Analysis UN2310 3 (6.1), III CAS No.123-54-6
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 109600 |
| Synonyms | 2,4-Pentanedione, ACAC |
| Overview | EMSURE® grade solvents are suitable for a broad spectrum of classical lab applications, and are frequently used in regulated and highly demanding lab applications. EMSURE® provides worldwide best and most extensive product specifications. We declare our EMSURE® range to be in compliance with the ACS, with the reagent part of the European Pharmacopoeia (Reag. Ph Eur) and also with the ISO standards. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 123-54-6 |
| EC index number | 606-029-00-0 |
| EC number | 204-634-0 |
| Hill Formula | C₅H₈O₂ |
| Chemical formula | CH₃COCH₂COCH₃ |
| Molar Mass | 100.12 g/mol |
| HS Code | 2914 19 21 |
| Structure formula Image |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 0.972 g/cm3 (25 °C) |
| Explosion limit | 2.4 - 11.4 %(V) |
| Flash point | 35 °C |
| Ignition temperature | 340 °C |
| Melting Point | -47.5 - -17.6 °C |
| pH value | 6 (200 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Vapor pressure | 7.9 hPa (20 °C) |
| Solubility | 153.8 - 155.2 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 575 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H226: Flammable liquid and vapour.H302: Harmful if swallowed.H311 + H331: Toxic in contact with skin or if inhaled. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P233: Keep container tightly closed.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P301 + P312: IF SWALLOWED: Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P304 + P340 + P311: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Call a POISON CENTER/doctor. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | SA1925000 |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 1Strongly contaminated halogen-free organic solvents: container A. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | flammable, harmful |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 2310, 3 (6.1), III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 2310, 3 (6.1), III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 2310, 3 (6.1), III |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | ≥ 99.0 % |
| Identity | passes test |
| Al (Aluminium) | ≤ 500 ppb |
| Ca (Calcium) | ≤ 500 ppb |
| Cd (Cadmium) | ≤ 50 ppb |
| Co (Cobalt) | ≤ 20 ppb |
| Cr (Chromium) | ≤ 50 ppb |
| Cu (Copper) | ≤ 50 ppb |
| Fe (Iron) | ≤ 100 ppb |
| Mg (Magnesium) | ≤ 100 ppb |
| Ni (Nickel) | ≤ 500 ppb |
| Pb (Lead) | ≤ 500 ppb |
| Sn (Tin) | ≤ 100 ppb |
| Zn (Zinc) | ≤ 500 ppb |
| Residue on ignition | ≤ 0.005 % |
| Water (according to Karl Fischer) | ≤ 0.3 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1096000100 | 04022536115474 |
| 1096000500 | 04022536115481 |