MERCK 109439.1000 Buffer Solution PH 7
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 109439 |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3822 90 00 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 109 °C (1013 hPa) |
| Density | 1.01 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | -5 °C |
| pH value | 7.0 (H₂O, 20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | NWG not water endangering |
| Disposal | 28Aqueous solutions: Container D. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1094391000 | 04022536114378 |
| 1094394000 | 04027269029845 |
| 1094399010 | 04022536114392 |