MERCK 109438.1000 Buffer Solution PH 10
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 109438 |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3822 90 00 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 110 °C (1013 hPa) |
| Density | 1.00 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | -6 °C |
| pH value | 10.0 (H₂O, 20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H360FD: May damage fertility. May damage the unborn child. |
| Precautionary Statement(s) | P201: Obtain special instructions before use.P202: Do not handle until all safety precautions have been read and understood.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P308 + P313: IF exposed or concerned: Get medical advice/ attention.P405: Store locked up.P501: Dispose of contents/ container to an approved waste disposal plant. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 6.1D Non-combustible, acute toxic Cat.3 / toxic hazardous materials or hazardous materials causing chronic effects |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 28Aqueous solutions: Container D. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1094381000 | 04022536114347 |
| 1094384000 | 04027269029838 |
| 1094389010 | 04022536114361 |