-
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 109432 |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3822 90 00 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.00 g/cm3 (20 °C) |
| pH value | 1.0 (H₂O, 25 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H290: May be corrosive to metals. |
| Precautionary Statement(s) | P234: Keep only in original packaging.P390: Absorb spillage to prevent material damage. |
| Signal Word | Warning |
| Storage class | 8B Non-combustible, corrosive hazardous materials |
| WGK | NWG not water endangering |
| Disposal | 28Aqueous solutions: Container D. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1789, 8, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1789, 8, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1789, 8, III, Segregation Group: 1 (Acids) |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1094321000 | 04022536114224 |