MERCK 109433.1000 Buffer Solution PH 2
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 109433 |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3822 90 00 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.00 g/cm3 (20 °C) |
| pH value | 2.0 (H₂O, 25 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 28Aqueous solutions: Container D. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1094331000 | 04022536114231 |
| 1094334000 | 04027269143589 |
| 1094339010 | 04022536513249 |