MERCK 109385.1000 Silicagel 60 For Column Chromatography
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Chemical Formula | Molar Mass |
|---|
| 7631-86-9 | 231-545-4 | O₂Si | SiO₂ | 60.08 g/mol |
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 109385 |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 7631-86-9 |
| EC number | 231-545-4 |
| Hill Formula | O₂Si |
| Chemical formula | SiO₂ |
| Molar Mass | 60.08 g/mol |
| HS Code | 2811 22 30 |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications |
|---|
| Application | Silica gel 60 (0.040-0.063 mm) for column chromatography (230-400 mesh ASTM). CAS No. 7631-86-9, EC Number 231-545-4. |
| Physicochemical Information |
|---|
| Melting Point | 1710 °C |
| pH value | 7 (100 g/l, H₂O, 20 °C) (slurry) |
| Bulk density | 200 - 800 kg/m3 |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit > 5000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | NWG not water endangering |
| Disposal | 32Chromatographic residues: Aggressive, explosive (e.g. peroxides) or toxic substances in chromatographic layers or sorbents must be eliminated using suitable methods (washing out, elution) prior to disposal. The solvents used for elution can in many cases be reutilized. Larger quantities of sorbents (e.g. from columns) should be freed from solvents (filtration, drying) and packed into rip-resistant plastic sachets; container I. TLC carrier materials and columns should be disposed of together with the corresponding waste materials (aluminium, glass, plastic); container K. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Specifications |
|---|
| pH-value (10 % suspension) | 6.5 - 7.5 |
| Fe (Iron) | ≤ 0.02 % |
| Specific surface area (BET) | 480 - 540 m²/g |
| Pore volume (N₂-isotherm) | 0.74 - 0.84 ml/g |
| Loss on drying (150 °C) | ≤ 9.0 % |
| Particle Size (d10) | 29 - 39 µm |
| Particle Size (d50) | 53 - 63 µm |
| Particle Size (d90) | 93 - 108 µm |
| The specific surface area and the pore volume are related to the raw material |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1093851000 | 04022536113845 |
| 1093852500 | 04022536113876 |
| 1093855000 | 04022536508092 |
| 1093859025 | 04022536113906 |