MERCK 109325.0500 Calcium Acetate Hydrate CAS No.114460-21-8
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 109325 |
| Description | Calcium acetate hydrate |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 114460-21-8 |
| EC number | 200-540-9 |
| Hill Formula | C₄H₆CaO₄ * x H₂O |
| Chemical formula | (CH₃COO)₂Ca * x H₂O |
| Molar Mass | 158.17 g/mol (anhydrous) |
| HS Code | 2915 29 90 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ100 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.5 g/cm3 (20 °C) |
| Ignition temperature | 680 - 730 °C |
| pH value | 7.2 - 7.8 (50 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 400 kg/m3 |
| Solubility | 400 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 4280 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | NoTempLimit |
| Specifications |
|---|
| Assay (complexometrically, Ca(CH₃COO)₂) | 93.0 - 95.0 % |
| Identity (Ca) | conforms |
| Identity (acetate) | conforms |
| Appearance | white to almost white fine powder |
| Appearance of solution (100 g/l, water) | clear and colorless |
| pH (50 g/l; water) | 7.2 - 7.8 |
| Total nitrogen (N) | ≤ 0.002 % |
| Chloride (Cl) | ≤ 100 ppm |
| Sulphate (SO₄) | ≤ 1000 ppm |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 10 ppm |
| Fe (Iron) | ≤ 10 ppm |
| K (Potassium) | ≤ 0.02 % |
| Na (Sodium) | ≤ 0.02 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1093250500 | 04022536113463 |