Pricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 109255 |
| Replaces | 1.09255.0500 |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3824 99 89 |
| Quality Level | MQ100 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 0.90 g/cm3 (20 °C) |
| Flash point | 12 °C |
| pH value | 5 (H₂O, 20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H225: Highly flammable liquid and vapour.H301 + H311 + H331: Toxic if swallowed, in contact with skin or if inhaled.H370: Causes damage to organs. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P233: Keep container tightly closed.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P301 + P310: IF SWALLOWED: Immediately call a POISON CENTER/doctor.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P304 + P340 + P311: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Call a POISON CENTER/doctor.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 1Strongly contaminated halogen-free organic solvents: container A. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | highly flammable, toxic |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1230, 3 (6.1), II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1230, 3 (6.1), II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1230, 3 (6.1), II |
| Specifications |
|---|
| Application test | passes test |