Pricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 109218 |
| Description | Gram's crystal violet solution |
| Overview | Gram's crystal violet solution for the Gram staining method, is a ready-to-use solution used in bacteriology. The Gram staining allows a fast differentiation of bacteria in Gram-positive and Gram-negative.The mureine structure of the bacteria wall is the basis of the color affinity. In the first step, bacteria will be stained with Gram's crystal violet solution (Cat. No.109218), an aniline dye. After the treatment with iodine solution (Lugol’s solution stabilized with PVP, Cat No.100567), a dye-iodine complex will form. During the decolorizing step (Gram’s decolorizing solution, Cat. No. 110218), this complex stays in the multilayer mureine structure of the cell wall of Gram-positive bacteria - they will appear blue-violet. Gram-negative bacteria, by contrast, have a cell wall consisting of a single-layered murein structure, and correspondingly re-release the staining dye with the decoloring solution. Gram-negative bacteria will be counterstained with safranine solution (Gram's safranine solution (Cat.no. 109217) and will then appear pink to red.A bottle with 500 ml Gram's crystal violet solution is sufficient for staining up to 250 slides. This product is registered as IVD and CE marked. For more details, please see instructions for use (IFU). The IFU can be downloaded from this webpage. |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3212 90 90 |
| Quality Level | MQ400 |
| Applications |
|---|
| Application | for the Gram staining method |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 0.99 g/cm3 (20 °C) |
| Flash point | 47 °C |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H226: Flammable liquid and vapour.H412: Harmful to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P233: Keep container tightly closed.P240: Ground and bond container and receiving equipment.P241: Use explosion-proof electrical/ ventilating/ lighting equipment.P242: Use non-sparking tools.P273: Avoid release to the environment. |
| Signal Word | Warning |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 28Aqueous solutions: Container D. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | flammable, dangerous for the environment |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | Kein Gefahrgut |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | No Dangerous Good |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | No Dangerous Good |
| Specifications |
|---|
| Suitability for microscopy | passes test |
| gram-positve microorganisms | blue-violet |
| gram-negative microorganisms | pink to red |