MERCK 109215.0500 Ziehl-Neelsen Carbol-Fuchsin Solution For Microscopy
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 109215 |
| Synonyms | Carbol fuchsin solution |
| Description | Ziehl-Neelsen carbol-fuchsin solution |
| Overview | Ziehl-Neelsen carbolfuchsin solution - for microscopy, is a ready-to use solution used in the Ziehl-Neelsen hot staining for the microscopic investigation of acid-fast bacteria(AFB). The cell wall of acid-fast bacteria has a high proportion of wax and lipids and hence absorbs dyes only very slowly. The most efficient staining method is the hot staining according to Ziehl-Neelsen. In this method, carbolfuchsin solution is applied to the specimen and heated. This heating process accelerates the rate at which the fuchsin dye is absorbed and thus also that of the formation of the mycolate-fuchsin complex in the cell wall. Once the acid-fast bacteria have absorbed the fuchsin dye, it is virtually impossible to decolorize them again, even when they are intensively treated with a decolorizing solution such as e. g. hydrochloric acid in ethanol (Cat. no. 100327). Accordingly, acid-fast bacteria are termed as acid- and alcohol-fast for staining, and are stained red in the microscopic visualization. Correspondingly, all non-acid-fast microorganisms are counterstained with an appropriate dye. In this instruction for use Löfföer's methylene blue solution(Cat. no. 101287) is used for counterstaining. Those three solutions are each 500 ml and are contained in the AFB-color modified staining kit (Cat. No.100497).The 500 ml bottle of Ziehl-Neelsen carbolfuchsin solution provides approx. 250 stainings. Pretreatment of the specimens with Sputofluol® dissolves the bacteria from the surrounding viscid sputum and cell material. Ziehl-Neelsen carbolfuchsin solution - for microscopy is an IVD product and CE registered. For more details, please see instructions for use (IFU). The IFU can be downloaded from this webpage. |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3212 90 90 |
| Quality Level | MQ400 |
| Applications |
|---|
| Application | for microscopy |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 0.99 g/cm3 (20 °C) |
| Flash point | 47 °C |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Statement(s) | H226: Flammable liquid and vapour.H314: Causes severe skin burns and eye damage.H341: Suspected of causing genetic defects.H410: Very toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P273: Avoid release to the environment.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P304 + P340 + P310: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Immediately call a POISON CENTER/doctor.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 9Carcinogenic compounds and flammable compounds labelled "Highly toxic" or "Toxic": container F. Alkyl sulfates are carcinogenic; Take particular care to avoid inhalation and skin contact. To neutralize alkyl sulfates, add dropwise (from a dropping funnel) to concentrated ice-cool Ammonia solution (Cat.No. 105426) with vigorous stirring. Before placing in container D, check the pH with pH Universal indicator strips (Cat.No. 109535). |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | flammable, harmful, corrosive, mutagenic |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1992, 3 (6.1), III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1992, 3 (6.1), III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1992, 3 (6.1), III |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1092150100 | 04022536112008 |
| 1092150500 | 04022536112015 |
| 1092150507 | 04054839116780 |
| 1092152500 | 04022536112039 |