Key Spec Table
| ph Value | Solubility |
|---|
| 7.1 - 7.5 (33 g/l, H₂O, 25 °C) (after autoclaving) | 33 g/l |
Add To My Favorites
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 109205 |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3821 00 00 |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| pH value | 7.1 - 7.5 (33 g/l, H₂O, 25 °C) (after autoclaving) |
| Solubility | 33 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| Appearance (clearness) | clear |
| Appearance (color) | yellowish-brown |
| pH-value (25 °C) | 7.2 - 7.6 |
| Growth promotion test in accordance with the current version of DIN EN ISO 11133.Mixed inoculum of E.coli and S.aureusAdditionaly monoculture of S.aureus |
| Inoculum on reference medium (Escherichia coli ATCC 35150 (O157)) | ≤ 100 |
| Inoculum on reference medium (Escherichia coli ATCC 700728(WDCM 00014)) | ≤ 100 |
| Inoculum on reference medium (Escherichia coli ATCC 25922 (WDCM 00013)) | ≤ 100 |
| Inoculum on reference medium (Staphylococcus aureus ATCC 25923 (WDCM 00034)) | ≥ 10000 |
| Growth (Escherichia coli ATCC 35150 (O157)) | > 10 yellowish-brown colonies on CT-SMAC agar |
| Growth (Escherichia coli ATCC 700728 (WDCM 00014)) | > 10 yellowish-brown colonies on CT-SMAC agar |
| Growth Escherichia coli ATCC 25922 (WDCM 00013) | > 10 pink colonies on CT-SMAC agar |
| Growth (Staphylococcus aureus ATCC 25923 (WDCM 00034)) | total inhibition on TSA |
| Incubation:mTSB broth: 18 - 24 hours at 41,5 °C, aerobicConfirmation on CT-SMAC Agar resp. TSA: 24 ± 3 hours at 37 ± 1 °C aerobic |