MERCK 109204.2500 IVDGiemsa´s Azur Eosin Methylene Blue sol. for Microscopy CE
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 109204 |
| Description | Giemsa's azur-eosin-methylene blue solution |
| Overview | Giemsa’s Azure Eosin Methylene Blue solution - for microscopy, can be used for the staining of blood and bone marrow smears, paraffin sections and clinical-cytological specimens. Giemsa staining is one of the standard procedures in histology, demonstrating various cells with their morphological features better than with H&E stain. When used in hematological applications, Giemsa’s stain is frequently used in combination with other staining solutions, e. g. with May-Grünwald’s solution for Pappenheim (MGG) overview staining. This ready-to-use staining solution generally stains the nuclei red, based on the molecular interaction between the eosin Y dye and an Azure B-DNA complex. Both dyes assemble to an Eosin Y - Azure B-DNA complex and the intensity of the resulting stain depends on the content of Azure B and the ratio of Azure B : Eosin Y. Furthermore, the resulting stain can vary depending on the influence of fixation, staining times, pH-value of the solutions or buffer substances. In histology and clinico-cytological applications, Giemsa’s staining without additional stainings is used as an extended overview staining method. In this method, the color of the various cell components is influenced by pretreatment of the specimen material. Here, chromatin-containing structures (e. g. cell nuclei) appear in various blue shades, while the acidophilic components show up in a variety of red shades. The 500 ml bottle is sufficient for 3500-5000 stainings. This product is registered as IVD and CE marked. For more details, please see instructions for use (IFU). The IFU can be downloaded from this webpage. |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3212 90 90 |
| Quality Level | MQ400 |
| Applications |
|---|
| Application | for microscopy |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | >65 °C (1013 hPa) |
| Density | 0.99 g/cm3 (20 °C) |
| Explosion limit | 5.5 - 44 %(V) Methanol |
| Flash point | 18 °C |
| Ignition temperature | 455 °C |
| pH value | 6.0 - 8.2 (H₂O, 20 °C) (undiluted) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H225: Highly flammable liquid and vapour.H301 + H311 + H331: Toxic if swallowed, in contact with skin or if inhaled.H317: May cause an allergic skin reaction.H370: Causes damage to organs. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P233: Keep container tightly closed.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P301 + P310: IF SWALLOWED: Immediately call a POISON CENTER/doctor.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P304 + P340 + P311: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Call a POISON CENTER/doctor.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 9Carcinogenic compounds and flammable compounds labelled "Highly toxic" or "Toxic": container F. Alkyl sulfates are carcinogenic; Take particular care to avoid inhalation and skin contact. To neutralize alkyl sulfates, add dropwise (from a dropping funnel) to concentrated ice-cool Ammonia solution (Cat.No. 105426) with vigorous stirring. Before placing in container D, check the pH with pH Universal indicator strips (Cat.No. 109535). |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | highly flammable, toxic |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1230, 3 (6.1), II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1230, 3 (6.1), II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1230, 3 (6.1), II |
| Specifications |
|---|
| Suitability for microscopy | passes test |
| Erythrocytes | reddish-brownish |
| Nuclei / Chromatin | red to violet |
| Eosinophilic granules | reddish to red-brown |
| Neutrophilic granules | light violet |
| Lymphocyte cytoplasmn | blue |
| Monocyte cytoplasm | grey-blue |
| Thrombocytes | violet |
| Basophilic granules | dark violet |
| Nuclei (Tissue section) | blue to dark blue |
| Cells | blue to dark blue |
| Collagen | pale blue |
| Osteoid | pale blue |
| Eosinophilic granula (Tissue section) | red |
| Acidic mucopolysaccharides | reddish-violet |
| Mast cell granules | reddish-violet |
| Cartilage matrix | reddish-violet |
| Acidophilic materials | orange-red |
| Helicobacter pylori | blue to dark blue |
| blue to dark blue |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1092040100 | 04022536111841 |
| 1092040500 | 04022536111889 |
| 1092041000 | 04022536720081 |
| 1092042500 | 04022536111926 |