MERCK 109198.2500 Alkali Blue Solution Indicator
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 109198 |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3212 90 00 |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 80 °C (1013 hPa) |
| Density | 0.84 g/cm3 (20 °C) |
| Flash point | 4 °C |
| Viscosity kinematic | 0.68 mm2/s (40 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H225: Highly flammable liquid and vapour.H304: May be fatal if swallowed and enters airways.H315: Causes skin irritation.H336: May cause drowsiness or dizziness.H361d: Suspected of damaging the unborn child.H373: May cause damage to organs through prolonged or repeated exposure.H412: Harmful to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P202: Do not handle until all safety precautions have been read and understood.P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P273: Avoid release to the environment.P301 + P310: IF SWALLOWED: Immediately call a POISON CENTER/doctor.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P331: Do NOT induce vomiting.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 1Strongly contaminated halogen-free organic solvents: container A. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | highly flammable, irritant, harmful, toxic for reproduction |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1993, 3, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1993, 3, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1993, 3, II |
| Specifications |
|---|
| Identity (UV/VIS-Spectrum) | passes test |
| Density (d 20 °C/ 4 °C) | 0.836 - 0.838 |
| Absorption maximum λmax. (1 : 10 diluted) | 603 - 607 nm |
| Absorbance A (λmax; 1 : 10 diluted; 1 cm) | ≥ 1.00 |
| Suitability as indicator (according to DIN 51558) | passes test |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1091981000 | 04022536111759 |
| 1091982500 | 04022536111766 |