MERCK 109175.1000 Indicator Solution Ph 4-10
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 109175 |
| Synonyms | Indicator solutions universal, Universal indicator solution |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3822 19 90 |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 0.89 g/cm3 (20 °C) |
| Flash point | 13 °C |
| pH value | 5.5 - 6.0 (H₂O, 20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H225: Highly flammable liquid and vapour.H319: Causes serious eye irritation. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P233: Keep container tightly closed.P240: Ground and bond container and receiving equipment.P241: Use explosion-proof electrical/ ventilating/ lighting equipment.P242: Use non-sparking tools.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | flammable |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1170, 3, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1170, 3, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1170, 3, II |
| Specifications |
|---|
| Application test | conforms |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1091750100 | 04022536111582 |
| 1091751000 | 04022536111599 |