MERCK 109161.0100 Ferroin İndicator Sol. for Waste Water Analysis
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 109161 |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3822 19 90 |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.01 g/cm3 (20 °C) |
| pH value | 3.5 - 4.5 (H₂O, 20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H411: Toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P273: Avoid release to the environment.P391: Collect spillage.P501: Dispose of contents/ container to an approved waste disposal plant. |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 28Aqueous solutions: Container D. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | dangerous for the environment |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| Spec. Absorptivity A 1%/1cm (λmax; 0.2 %; buffer pH 4.0) | 2.4 - 2.8 |
| pH-value (20 °C) | 3.5 - 4.5 |
| Application test | conforms |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1091610100 | 04022536111377 |
| 1091610500 | 04022536957319 |