MERCK 109147.1000 Sodium Thiosulfate Solution 0,1 mol(0.1N)
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 109147 |
| Replaces | SX0821; SX0821-3; SX0821-8 |
| Product Information |
|---|
| Grade | Reag. Ph Eur,Reag. USP |
| HS Code | 2832 30 00 |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.011 g/cm3 (20 °C) |
| pH value | 9 - 10 (H₂O, 20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | NWG not water endangering |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Specifications |
|---|
| Form | liquid |
| Amount-of-substance concentration | 0.0995 - 0.1005 mol/l |
| Measurement uncertainty | +/- 0.0003 |
| Traceability | NIST SRM |
| The amount-of-substance concentration of this volumetric solution is analyzed by our quality control laboratory of Merck KGaA, Darmstadt, Germany according to DIN EN ISO/IEC 17025.The concentration is determined by volumetric titration and refers to 20°C.The amount-of-substance concentration of this volumetric solution is traceable to a primary standard reference material (SRM) from the National Institute of Standards and Technology, Gaithersburg, USA (NIST SRM 136 potassium dichromate) by means of volumetric standard potassium iodate (article number 1.02404), certified reference material according to ISO 17034, analyzed by our accredited calibration laboratory of Merck KGaA, Darmstadt, Germany according to DIN EN ISO/IEC 17025. The uncertainty is expressed as expanded measurement uncertainty with a coverage factor k=2 covering a confidence level of 95%.Note: The titer is a correction factor to correct for variations of the volumetric solution, the titration equipment, the temperature and other laboratory conditions. For correct titration results it is recommended to determine a titer with the laboratory specific equipment and under laboratory specific conditions directly after opening a new bottle and at regular time intervals. |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1091471000 | 04022536111247 |
| 1091471003 | 04054839633430 |
| 1091474000 | 04027269029814 |
| 1091479010 | 04022536111261 |