Pricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 109143 |
| Synonyms | Nota 1 A |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3822 90 00 |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.02 g/cm3 (20 °C) |
| pH value | 1 (H₂O, 20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H302 + H332: Harmful if swallowed or if inhaled.H311: Toxic in contact with skin.H373: May cause damage to organs through prolonged or repeated exposure.H411: Toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P273: Avoid release to the environment.P280: Wear protective gloves/ protective clothing.P301 + P312: IF SWALLOWED: Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P302 + P352 + P312: IF ON SKIN: Wash with plenty of water. Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P304 + P340 + P312: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P314: Get medical advice/ attention if you feel unwell. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 6.1B Non-combustible, acute toxic Cat. 1 and 2 / very toxic hazardous materials |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 20Mercury residues and salts. Elemental mercury must be taken up with Chemizorb® Hg (Cat. No 112576): container G. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | toxic, dangerous for the environment |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 3289, 6.1 (8), II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 3289, 6.1 (8), II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 3289, 6.1 (8), II, Segregation Group: 1 (Acids)7 (Heavy metals and their salts (including their organometallic compounds))11 (Mercury and mercury compounds) |
| Specifications |
|---|
| Form | liquid |
| Amount-of-substance concentration | 0.04975 - 0.05025 |
| Measurement uncertainty | +/- 0.00015 |
| Traceability | NIST SRM |
| The amount-of-substance concentration of this volumetric solution is analyzed by our quality control laboratory of Merck KGaA, Darmstadt, Germany according to DIN EN ISO/IEC 17025.The concentration is determined by volumetric titration and refers to 20°C.The amount-of-substance concentration of this volumetric solution is determined with standardized thiocyanate solution (article number 1.09079). The thiocyanate solution is standardized by silver nitrate solution (article number 1.09081) which has been standardized against volumetric standard sodium chloride (article number 1.02406).This volumetric solution is traceable to a primary standard reference material (SRM) from the National Institute of Standards and Technology, Gaithersburg, USA (NIST SRM 999 potassium chloride) by means of volumetric standard sodium chloride (article number 1.02406), certified reference material according to ISO 17034, analyzed by our accredited calibration laboratory of Merck KGaA, Darmstadt, Germany according to DIN EN ISO/IEC 17025. The uncertainty is expressed as expanded measurement uncertainty with a coverage factor k=2 covering a confidence level of 95%.Note: The titer is a correction factor to correct for variations of the volumetric solution, the titration equipment, the temperature and other laboratory conditions. For correct titration results it is recommended to determine a titer with the laboratory specific equipment and under laboratory specific conditions directly after opening a new bottle and at regular time intervals. |