MERCK 109141.1000 Sodium Hydroxide solution 0,1 mol/L (0.1N) CAS No.1310-73-2
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 109141 |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 1310-73-2 |
| Grade | Reag. Ph Eur,Reag. USP |
| HS Code | 2815 12 00 |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.00 g/cm3 (20 °C) |
| pH value | 12.7 (H₂O, 20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Statement(s) | H290: May be corrosive to metals. |
| Precautionary Statement(s) | P234: Keep only in original packaging.P390: Absorb spillage to prevent material damage. |
| Signal Word | Warning |
| Storage class | 8B Non-combustible, corrosive hazardous materials |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1824, 8, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1824, 8, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1824, 8, III, Segregation Group: 18 (Alkalis) |
| Specifications |
|---|
| Form | liquid |
| Amount-of-substance concentration | 0.0995 - 0.1005 |
| Measurement uncertainty | +/- 0.0003 |
| Traceability | NIST SRM |
| The amount-of-substance concentration of this volumetric solution is analyzed by our quality control laboratory of Merck KGaA, Darmstadt, Germany according to DIN EN ISO/IEC 17025.The concentration is determined by volumetric titration and refers to 20°C.The amount-of-substance concentration of this volumetric solution is traceable to a primary standard reference material (SRM) from the National Institute of Standards and Technology, Gaithersburg, USA (NIST SRM 84 potassium hydrogen phthalate) by means of volumetric standard potassium hydrogen phthalate (article number 1.02400), certified reference material according to ISO 17034, analyzed by our accredited calibration laboratory of Merck KGaA, Darmstadt, Germany according to DIN EN ISO/IEC 17025. The uncertainty is expressed as expanded measurement uncertainty with a coverage factor k=2 covering a confidence level of 95%.Note: The titer is a correction factor to correct for variations of the volumetric solution, the titration equipment, the temperature and other laboratory conditions. For correct titration results it is recommended to determine a titer with the laboratory specific equipment and under laboratory specific conditions directly after opening a new bottle and at regular time intervals. |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1091411000 | 04022536111131 |
| 1091411003 | 04054839633409 |
| 1091414000 | 04027269029807 |
| 1091415000 | 04022536111155 |
| 1091419010 | 04022536111179 |
| 1091419013 | 04054839633423 |
| 1091419025 | 04022536111193 |
| 1091419200 | 04065266917888 |