Key Spec Table
Add To My Favorites
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 109136 |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 1310-73-2 |
| HS Code | 2815 12 00 |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.09 g/cm3 (20 °C) |
| pH value | 13.8 (H₂O, 20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H290: May be corrosive to metals.H314: Causes severe skin burns and eye damage. |
| Precautionary Statement(s) | P234: Keep only in original packaging.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P304 + P340 + P310: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Immediately call a POISON CENTER/doctor.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P363: Wash contaminated clothing before reuse. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 8B Non-combustible, corrosive hazardous materials |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 13Bases and alcoholates should be diluted if necessary by carefully stirring them into water and then neutralized (protective gloves, fume cupboard!) with hydrochloric acid (Cat. No. 100312). Before placing in container D, check the pH with pH universal indicator strips (Cat. No. 109535). |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | corrosive |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1824, 8, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1824, 8, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1824, 8, II, Segregation Group: 18 (Alkalis) |
| Specifications |
|---|
| Form | liquid |
| Amount-of-substance concentration | 1.990 - 2.010 |
| Measurement uncertainty | +/- 0.006 |
| Traceability | NIST SRM |
| The amount-of-substance concentration of this volumetric solution is analyzed by our quality control laboratory of Merck KGaA, Darmstadt, Germany according to DIN EN ISO/IEC 17025.The concentration is determined by volumetric titration and refers to 20°C.The amount-of-substance concentration of this volumetric solution is traceable to a primary standard reference material (SRM) from the National Institute of Standards and Technology, Gaithersburg, USA (NIST SRM 84 potassium hydrogen phthalate) by means of volumetric standard potassium hydrogen phthalate (article number 1.02400), certified reference material according to ISO 17034, analyzed by our accredited calibration laboratory of Merck KGaA, Darmstadt, Germany according to DIN EN ISO/IEC 17025. The uncertainty is expressed as expanded measurement uncertainty with a coverage factor k=2 covering a confidence level of 95%.Note: The titer is a correction factor to correct for variations of the volumetric solution, the titration equipment, the temperature and other laboratory conditions. For correct titration results it is recommended to determine a titer with the laboratory specific equipment and under laboratory specific conditions directly after opening a new bottle and at regular time intervals. |