MERCK 109098.1000 Iodine Solution C(I2) = 0,5 Mol/L (1 N)
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 109098 |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3822 90 00 |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.22 g/cm3 (20 °C) |
| pH value | 6.8 (H₂O, 20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H372: Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure if swallowed.EUH210: Safety data sheet available on request. |
| Precautionary Statement(s) | P260: Do not breathe mist or vapours.P264: Wash skin thoroughly after handling.P270: Do not eat, drink or smoke when using this product.P314: Get medical advice/ attention if you feel unwell.P501: Dispose of contents/ container to an approved waste disposal plant. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 6.1D Non-combustible, acute toxic Cat.3 / toxic hazardous materials or hazardous materials causing chronic effects |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 22Inorganic peroxides and oxidants as well as bromine and iodine should be rendered harmless by reduction with acidic sodium thiosulfate solution (Cat. No. 106513); container D or E. Slightly soluble oxidants should be collected separately in container E or I. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| Form | liquid |
| Amount-of-substance concentration | 0.4975 - 0.5025 |
| Measurement uncertainty | +/- 0.0015 |
| Traceability | NIST SRM |
| The amount-of-substance concentration of this volumetric solution is analyzed by our quality control laboratory of Merck KGaA, Darmstadt, Germany according to DIN EN ISO/IEC 17025.The concentration is determined by volumetric titration and refers to 20°C.The amount-of-substance concentration of this volumetric solution is determined with standardized sodium thiosulfate solution (article number 1.09147). The sodium thiosulfate solution is standardized and traceable to a primary standard reference material (SRM) from the National Institute of Standards and Technology, Gaithersburg, USA (NIST SRM 136 potassium dichromate) by means of volumetric standard potassium iodate (article number 1.02404), certified reference material according to ISO 17034, analyzed by our accredited calibration laboratory of Merck KGaA, Darmstadt, Germany according to DIN EN ISO/IEC 17025. The uncertainty is expressed as expanded measurement uncertainty with a coverage factor k=2 covering a confidence level of 95%.Note: The titer is a correction factor to correct for variations of the volumetric solution, the titration equipment, the temperature and other laboratory conditions. For correct titration results it is recommended to determine a titer with the laboratory specific equipment and under laboratory specific conditions directly after opening a new bottle and at regular time intervals. |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1090981000 | 04022536110585 |
| 1090981003 | 04054839753039 |