MERCK 109080.1000 Silver Nitrate Solution C(Agno3) = 1 Mol/L (1 N) UN1760 8, II
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 109080 |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 2843 21 00 |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.14 g/cm3 (20 °C) |
| pH value | 7 - 9 (H₂O, 20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H290: May be corrosive to metals.H314: Causes severe skin burns and eye damage.H360D: May damage the unborn child.H410: Very toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P202: Do not handle until all safety precautions have been read and understood.P273: Avoid release to the environment.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P304 + P340 + P310: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Immediately call a POISON CENTER/doctor.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 6.1D Non-combustible, acute toxic Cat.3 / toxic hazardous materials or hazardous materials causing chronic effects |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 27Residues containing valuable recoverable metals should be forwarded for recycling. Container H. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | corrosive, dangerous for the environment |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 3264, 8, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 3264, 8, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 3264, 8, II, Segregation Group: 1 (Acids) |
| Specifications |
|---|
| Form | liquid |
| Amount-of-substance concentration | 0.995 - 1.005 mol/l |
| Measurement uncertainty | +/- 0.003 |
| Traceability | NIST SRM |
| The amount-of-substance concentration of this volumetric solution is analyzed by our quality control laboratory of Merck KGaA, Darmstadt, Germany according to DIN EN ISO/IEC 17025.The concentration is determined by volumetric titration and refers to 20°C.The amount-of-substance concentration of this volumetric solution is traceable to a primary standard reference material (SRM) from the National Institute of Standards and Technology, Gaithersburg, USA (NIST SRM 999 potassium chloride) by means of volumetric standard sodium chloride (article number 1.02406), certified reference material according to ISO 17034, analyzed by our accredited calibration laboratory of Merck KGaA, Darmstadt, Germany according to DIN EN ISO/IEC 17025. The uncertainty is expressed as expanded measurement uncertainty with a coverage factor k=2 covering a confidence level of 95%.Note: The titer is a correction factor to correct for variations of the volumetric solution, the titration equipment, the temperature and other laboratory conditions. For correct titration results it is recommended to determine a titer with the laboratory specific equipment and under laboratory specific conditions directly after opening a new bottle and at regular time intervals. |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1090801000 | 04022536110486 |
| 1090801003 | 04054839753015 |