Pricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 109033 |
| Description | Schiff's reagent |
| Overview | Schiff‘s reagent -for microscopy for the periodic acid Schiff, or PAS reaction, is a ready-to-use solution used for the detection of mucopolysaccharides, glycogen, muco- and glycoproteins, glyco-, phospholipids, basal membranes and collagen. The PAS (periodic acid Schiff) reaction is one of the most frequently used chemical methods for the detection of aldehyde and mucosubstances in histology. In the PAS reaction, the histological specimen material is first treated with periodic acid, resulting in the oxidation of the 1,2-glycols into aldehyde groups. The addition of Schiff’s reagent (fuchsin-sulfuric acid) in the second step causes the aldehydes to react to form a brilliant red color. In the end result, the PAS reaction yields a specific color reaction with unsubstituted polysaccharides, neutral mucopolysaccharides, muco- and glycoproteins, and glyco- and phospholipids. The PAS reaction can be further combined with the Alcian blue staining method to detect mucosubstances (glycosaminoglycans). 500 ml are sufficient for approx. 2500 - 3000 stainings. It is registered as IVD and CE certified product and can be used for clinical diagnostics. For more details, please see instructions for use (IFU). The IFU can be downloaded from this webpage. |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3212 90 90 |
| Quality Level | MQ400 |
| Applications |
|---|
| Application | for microscopy |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.01 g/cm3 (20 °C) |
| pH value | 2.1 - 2.5 (H₂O, 25 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 28Aqueous solutions: Container D. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | Kein Gefahrgut |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | No Dangerous Good |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | No Dangerous Good |