MERCK 108882.5000 Zinc Sulfate Monohydrate Emprove CAS No.7446-19-7
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 108882 |
| Synonyms | Sulfuric acid zinc salt monohydrate |
| Description | Zinc sulfate monohydrate |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 7446-19-7 |
| EC index number | 030-006-00-9 |
| EC number | 231-793-3 |
| Grade | Ph Eur,USP |
| Hill Formula | O₄SZn * H₂O |
| Chemical formula | ZnSO₄ * H₂O |
| Molar Mass | 179.45 g/mol |
| HS Code | 2833 29 70 |
| Quality Level | MQ500 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 3.2 g/cm3 (20 °C) |
| pH value | 4.0 - 5.6 (50 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 500 kg/m3 |
| Solubility | 350 g/l (anhydrous substance) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Statement(s) | H302: Harmful if swallowed.H318: Causes serious eye damage.H410: Very toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P264: Wash skin thoroughly after handling.P273: Avoid release to the environment.P280: Wear eye protection/ face protection.P301 + P312: IF SWALLOWED: Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P391: Collect spillage. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 15Heavy metal-containing solutions and solids: container E. Stir Raney nickel (also: Urushibara nickel) in the form of an aqueous suspension into hydrochloric acid (Cat. No. 100312) until dissolved (container E). Neither Raney nickel itself nor any filter residues should be allowed to dry out, otherwise they will spontaneously ignite in air. In this context, heavy metal means any compound of antimony, arsenic, cadmium, chromium(VI), copper, lead, nickel and tin, as well as these subtances in metallic form, if they are classified as hazardous (acc. to AbfallverzeichnisV - Waste Catalogue Ordinance, Appendix 3). Other heavy metals should be collected separately. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | harmful, irritant, dangerous for the environment |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 3077, 9, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 3077, 9, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 3077, 9, III, Marine Pollutant: P, Segregation Group: 7 (Heavy metals and their salts (including their organometallic compounds)) |
| Specifications |
|---|
| Assay (complexometric) | 99.0 - 100.5 % |
| Assay (USP) | 99.0 - 100.5 % |
| Identity | passes test |
| Identity (USP) | passes test |
| Appearance of solution | passes test |
| Free acid | passes test |
| pH-value (5 %; water) | 4.0 - 5.6 |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.005 % |
| As (Arsenic) | ≤ 0.0003 % |
| Cd (Cadmium) (*) | ≤ 0.0002 |
| Cr (Chromium) | ≤ 0.0005 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.003 % |
| Hg (Mercury) | ≤ 0.0005 % |
| Ni (Nickel) (*) | ≤ 0.0005 |
| Pb (Lead) (*) | ≤ 0.001 |
| Se (Selenium) | ≤ 0.003 % |
| Tl (Thallium) (*) | ≤ 0.0010 % |
| Alkali- and alkaline earth metals (as sulfate) | ≤ 0.5 % |
| Residual solvents (ICH Q3C) | excluded by manufacturing process |
| Loss on Drying (105 °C) | ≤ 1.0 % |
| Elemental impurity specifications have been set considering ICH Q3D (Guideline for Elemental Impurities). Class 1-3 elements are not likely to be present above the ICH Q3D option 1 limit, unless specified and indicated (*). |
| Corresponds to Ph.Eur., USP |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1088820001 | 04027269300531 |
| 1088820750 | 04027269300463 |
| 1088825000 | 04022536108759 |
| 1088829025 | 04022536108766 |