MERCK 108849.0500 Zinc Oxide GR, ACS CAS No.1314-13-2
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 108849 |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 1314-13-2 |
| EC index number | 030-013-00-7 |
| EC number | 215-222-5 |
| Grade | ACS,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | OZn |
| Chemical formula | ZnO |
| Molar Mass | 81.39 g/mol |
| HS Code | 2817 00 10 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 5.68 g/cm3 (22 °C) |
| Melting Point | 1975 °C |
| pH value | 6.72 (H₂O) (slurry) |
| Bulk density | 200 - 700 kg/m3 |
| Solubility | 0.0016 g/l insoluble |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat > 5000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H410: Very toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P273: Avoid release to the environment.P391: Collect spillage.P501: Dispose of contents/ container to an approved waste disposal plant. |
| Signal Word | Warning |
| RTECS | ZH4810000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | dangerous for the environment |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 3077, 9, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 3077, 9, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 3077, 9, III, Marine Pollutant: P, Segregation Group: 7 (Heavy metals and their salts (including their organometallic compounds)) |
| Specifications |
|---|
| Assay (complexometric, ZnO calculated on ignited substance) | 99.0 - 100.5 % |
| Assay (complexometric, ZnO) | ≥ 99.0 % |
| Identity | passes test |
| Carbonate and color of solution | passes test |
| Substances insoluble in diluted sulfuric acid | ≤ 0.01 % |
| Free Alkali | passes test |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.001 % |
| Nitrate (NO₃) | ≤ 0.003 % |
| Sulfur compounds (as SO₄) | ≤ 0.01 % |
| Total nitrogen (N) | ≤ 0.0005 % |
| As (Arsenic) | ≤ 0.0001 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.001 % |
| Cd (Cadmium) | ≤ 0.0005 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.0005 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.0005 % |
| K (Potassium) | ≤ 0.01 % |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.005 % |
| Mn (Manganese) | ≤ 0.0005 % |
| Na (Sodium) | ≤ 0.001 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.002 % |
| Substances reducing potassium permanganate (as O) | ≤ 0.001 % |
| Loss on ignition (500 °C) | ≤ 1.0 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1088490500 | 04022536108520 |
| 1088491000 | 04022536108537 |
| 1088499025 | 04022536108544 |