Ürün Kodu
SD.M.108780.0500
Ürün Markası
Key Spec Table
Add To My Favorites
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Chemical Formula | Molar Mass | Grade Value |
|---|---|---|---|---|---|
| 7440-66-6 | 231-175-3 | Zn | Zn | 65.39 g/mol | ISO |
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
| Catalogue Number | Availability | Packaging | Qty/Pack | Price | Quantity | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1087800500 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | Plastic bottle | 500 g | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| 1087801000 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | Plastic bottle | 1 kg | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | 108780 |
| Product Information | |
|---|---|
| CAS number | 7440-66-6 |
| EC number | 231-175-3 |
| Grade | ISO |
| Hill Formula | Zn |
| Chemical formula | Zn |
| Molar Mass | 65.39 g/mol |
| HS Code | 7901 12 90 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information | |
|---|---|
| Boiling point | 906 °C |
| Density | 7.13 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 419 °C |
| Solubility | 0.1 - 0.4 mg/l insoluble |
| Storage and Shipping Information | |
|---|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Specifications | |
|---|---|
| Assay (complexometric) | ≥ 99.9 % |
| As (Arsenic) | ≤ 0.00001 % |
| Cd (Cadmium) | ≤ 0.0005 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.001 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.02 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.005 % |
| Sn (Tin) | ≤ 0.005 % |
| Corresponds to ISO |