MERCK 108774.1000 Zinc Dust Particle Size 63 Mym CAS No.7440-66-6
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 108774 |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 7440-66-6 |
| EC index number | 030-001-01-9 |
| EC number | 231-175-3 |
| Hill Formula | Zn |
| Chemical formula | Zn |
| Molar Mass | 65.39 g/mol |
| HS Code | 7903 10 00 |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 908 °C (1013 hPa) |
| Density | 7.140 g/cm3 (20 °C) |
| Ignition temperature | 460 °C |
| Melting Point | 411 °C |
| Vapor pressure | 1.33 hPa (487 °C) |
| Bulk density | 1800 - 2700 kg/m3 |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H410: Very toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P273: Avoid release to the environment.P391: Collect spillage.P501: Dispose of contents/ container to an approved waste disposal plant. |
| Signal Word | Warning |
| RTECS | ZG8600000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | dangerous for the environment |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 3077, 9, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 3077, 9, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 3077, 9, III, Marine Pollutant: P, Segregation Group: 7 (Heavy metals and their salts (including their organometallic compounds))15 (Powdered metals) |
| Specifications |
|---|
| Assay (complexometric, total Zn) | ≥ 97.0 % |
| Assay (manganometric, metall. Zn) | ≥ 95.0 % |
| Substances insoluble in nitric acid | ≤ 0.5 % |
| Cd (Cadmium) | ≤ 0.2 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.005 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.01 % |
| Pb (Lead) | ≤ 1.0 % |
| Sn (Tin) | ≤ 0.03 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1087741000 | 04022536107752 |
| 1087749050 | 04022536107769 |