MERCK 108689.0100 D(+)-Xylose for Biochemistry
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 110689 |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3821 00 00 |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| pH value | 7.1 - 7.3 (28 g/l, H₂O, 35 °C) (after autoclaving) |
| Bulk density | 640 kg/m3 |
| Solubility | 28 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| Appearance (clearness) | clear |
| Appearance (color) | violet |
| pH-value (25 °C) | 7.0 - 7.4 |
| Growth (Escherichia coli ATCC 25922 (WDCM 00013)) | good to very good |
| Growth (Klebsiella pneumoniae ATCC 13883 (WDCM 00097)) | good to very good |
| Growth (Salmonella typhimurium ATCC 14028 (WDCM 00031)) | good to very good |
| Growth (Proteus hauseri ATCC 13315) | good to very good |
| Growth (Enterococcus faecalis ATCC 11700) | good to very good |
| Color change to yellow (Escherichia coli ATCC 25922 (WDCM 00013)) | + |
| Color change to yellow (Klebsiella pneumoniae ATCC 13883 (WDCM 00097)) | + |
| Color change to yellow (Salmonella typhimurium ATCC 14028 (WDCM 00031)) | - |
| Color change to yellow (Proteus hauseri ATCC 13315) | - |
| Color change to yellow (Enterococcus faecalis ATCC 11700) | +/- |
| Gas (Escherichia coli ATCC 25922 (WDCM 00013)) | + |
| Gas (Klebsiella pneumoniae ATCC 13883 (WDCM 00097)) | + |
| Gas (Salmonella typhimurium ATCC 14028 (WDCM 00031)) | - |
| Gas (Proteus hauseri ATCC 13315) | - |
| Gas (Enterococcus faecalis ATCC 11700) | - |
| Incubation: 40-48 hrs.; 35 °C; aerobic. |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1106890500 | 04022536126890 |