MERCK 108677.0005 Xylenol Orange tetrasodium salt metal indicator CAS No.3618-43-7
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 108677 |
| Synonyms | 3,3''-Bis[bis(carboxymethyl)aminoethyl] cresol sulfone phtrane sodium salt |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 3618-43-7 |
| EC number | 222-805-8 |
| Grade | ACS,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | C₃₁H₂₈N₂Na₄O₁₃S |
| Molar Mass | 760.58 g/mol |
| HS Code | 2934 99 99 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| pH value | 8.1 (10 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 250 kg/m3 |
| Solubility | 510 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| Identity (UV/VIS-Spectrum) | passes test |
| Appearance of solution (1 g/l; water) | passes test |
| Absorption maximum λmax. (Sodium hydroxide solution 0.1 mol/l) | 582 - 585 nm |
| Spec. Absorptivity A 1%/1cm (λmax.; 0.01 g/l; Sodium hydroxide solution 0.1 mol/l; calc. on dried substances) | 580 - 790 |
| Loss on drying (110 °C) | ≤ 7 % |
| Suitability as indicator (for metal titration) | passes test |
| Sensitivity test | passes test |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1086770001 | 04022536106977 |
| 1086770005 | 04022536106984 |