MERCK 108603.1000 Triton X-100 GR CAS No.9036-19-5
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 108603 |
| Replaces | 8603-30; 8603 |
| Synonyms | Octoxynol, (p-tert-Octylphenoxy)polyethoxyethanol, O-[4-(1,1,3,3-Tetramethylbutyl)phenoxy]polyethoxyethanol, Polyethyleneglycol-[4-(1,1,3,3-tetramethylbutyl)phenyl]-ether |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 9036-19-5 |
| Chemical formula | C₈H₁₇C₆H₄(OCH₂CH₂)⁷nOH |
| HS Code | 3402 42 00 |
| Quality Level | MQ200 |
| Applications |
|---|
| Application | Triton® X-100 for analysis. CAS 9036-19-5, chemical formula C₈H₁₇C₆H₄(OCH₂CH₂)nOH. |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | >200 °C (1013 hPa) |
| Density | 1.07 g/cm3 (20 °C) |
| Flash point | 251 °C |
| pH value | 5.0 - 8.0 (10 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Vapor pressure | 3000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H302: Harmful if swallowed.H315: Causes skin irritation.H318: Causes serious eye damage.H410: Very toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P264: Wash skin thoroughly after handling.P273: Avoid release to the environment.P280: Wear protective gloves/ eye protection/ face protection.P301 + P312: IF SWALLOWED: Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P302 + P352: IF ON SKIN: Wash with plenty of water.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | MD0907700 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | harmful, irritant |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 3082, 9, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 3082, 9, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 3082, 9, III, Marine Pollutant: P |
| Specifications |
|---|
| Identity (IR-spectrum) | passes test |
| pH-value (10 g/l) | 6.0 - 8.0 |
| Density (d 20/4) | 1.064 - 1.067 |
| Cloud point | 63 - 69 °C |
| Ethylene oxide (GC) | ≤ 30 ppm |
| Dioxane (GC) | ≤ 20 ppm |
| Sulfated ash (600 °C) | ≤ 0.2 |
| Water (according to Karl Fischer) | ≤ 0.2 |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1086031000 | 04022536106786 |
| 1086032500 | 04022536669687 |