Ürün Kodu
SD.M.108602.0250
Ürün Markası
MERCK 108602.0250 N-[Tris(Hydroxymethyl)Methyl]Glycine Buffer Substance Trycyn CAS No.5704-04-1
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | 108602 |
| Synonyms | Tricine, N-Tris(hydroxymethyl)methylglycine |
| Product Information | |
|---|---|
| CAS number | 5704-04-1 |
| EC number | 227-193-6 |
| Hill Formula | C₆H₁₃N O₅ |
| Molar Mass | 179.17 g/mol |
| HS Code | 2922 50 99 |
| Structure formula Image | |
| Quality Level | MQ100 |
| Physicochemical Information | |
|---|---|
| Density | 1.377 g/cm3 (25 °C) |
| Melting Point | 187 °C |
| pH value | 4.5 - 5.5 (50 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Vapor pressure |