Pricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 108600 |
| Synonyms | Perhydrol |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 2847 00 00 |
| Quality Level | MQ400 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 110 °C (1013 hPa) |
| Density | 1.13 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | -24 °C |
| pH value | 2 - 4 (H₂O, 20 °C) |
| Vapor pressure | 20 hPa (20 °C) |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 1193 - 1270 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit > 2000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H302: Harmful if swallowed.H315: Causes skin irritation.H318: Causes serious eye damage.H335: May cause respiratory irritation.H412: Harmful to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P261: Avoid breathing mist or vapours.P273: Avoid release to the environment.P280: Wear protective gloves/ eye protection/ face protection.P301 + P312: IF SWALLOWED: Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P302 + P352: IF ON SKIN: Wash with plenty of water.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 5.1B Oxidizing hazardous materials |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 22Inorganic peroxides and oxidants as well as bromine and iodine should be rendered harmless by reduction with acidic sodium thiosulfate solution (Cat. No. 106513); container D or E. Slightly soluble oxidants should be collected separately in container E or I. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | harmful, irritant |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 2014, 5.1 (8), II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 2014, 5.1 (8), II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 2014, 5.1 (8), II, Segregation Group: 16 (Peroxides) |
| Specifications |
|---|
| Assay (manganometric) | 34.5 - 36.0 % |
| Identity | passes test |
| Appearance of the substance | passes test |
| Free acid (as sulfuric acid) | ≤ 0.025 % |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.005 % |
| Residual solvents (ICH Q3C) | ...excluded by production process |
| Non volatile matter | ≤ 0.10 % |
| Residue on ignition | ≤ 0.05 % |
| Contains 0,015 % Na₂H₂P₂O₇, 0,01 % H₃PO₄, 0,006 % NH₄NO₃, 0,001 % Sn as preservatives.Elemental impurity specifications have been set considering ICH Q3D (Guideline for Elemental Impurities). Class 1-3 elements are not likely to be present above the ICH Q3D option 1 limit, unless specified and indicated (*).The information provided does not imply the suitability of the product for any particular application. It is customer’s sole responsibility, prior to use, to determine that the product is suitable and permitted for the customer’s intended use and application. |
| Contains 0,015 % Na₂H₂P₂O₇, 0,01 % H₃PO₄, 0,006 % NH₄NO₃, 0,001 % Sn as preservatives.Elemental impurity specifications have been set considering ICH Q3D (Guideline for Elemental Impurities). Class 1-3 elements are not likely to be present above the ICH Q3D option 1 limit, unless specified and indicated (*).The information provided does not imply the suitability of the product for any particular application. It is customer’s sole responsibility, prior to use, to determine that the product is suitable and permitted for the customer’s intended use and application. |