Key Spec Table
Add To My Favorites
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 108597 |
| Synonyms | Perhydrol |
| Product Information |
|---|
| Grade | Ph Eur,BP,USP |
| HS Code | 2847 00 00 |
| Quality Level | MQ500 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 107 °C (1013 hPa) |
| Density | 1.11 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | -26 °C |
| pH value | 2 - 4 (H₂O, 20 °C) |
| Vapor pressure | 18 hPa (20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H318: Causes serious eye damage. |
| Precautionary Statement(s) | P280: Wear eye protection/ face protection.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P501: Dispose of contents/ container to an approved waste disposal plant. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 5.1B Oxidizing hazardous materials |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 22Inorganic peroxides and oxidants as well as bromine and iodine should be rendered harmless by reduction with acidic sodium thiosulfate solution (Cat. No. 106513); container D or E. Slightly soluble oxidants should be collected separately in container E or I. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | harmful, irritant |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 2014, 5.1 (8), II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 2014, 5.1 (8), II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 2014, 5.1 (8), II, Segregation Group: 16 (Peroxides) |
| Specifications |
|---|
| Assay (manganometric) | 29.0 - 31.0 % |
| Identity | passes test |
| Acidity (according to Ph Eur) | passes test |
| Acidity (according to USP) | passes test |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.005 % |
| Phosphate (PO₄) | ≤ 0.05 % |
| As (Arsenic) | ≤ 0.0003 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.002 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.001 % |
| Pd (Palladium)* | ≤ 0.0001 % |
| Sn (Tin)* | ≤ 0.0060 % |
| Zn (Zinc) | ≤ 0.002 % |
| Residual solvents (ICH Q3C) | ...excluded by production process |
| Organic stabilizers | ≤ 0.045 % |
| Non volatile matter (105 °C) | ≤ 1.5 mg/ml |
| Elemental impurity specifications have been set considering ICH Q3D (Guideline for Elemental Impurities). Class 1-3 elements are not likely to be present above the ICH Q3D option 1 limit, unless specified and indicated (*). |
| Corresponds to Ph Eur, BP, USPContains 0.00075 % Na₂Sn(OH)₆, 0.00735 % CH₃C(OH)[PO(OH)₂!₂, 0.0015 % NH₄NO₃ and 0.0003 % K₄P₂O₇ as preservatives. |
| Corresponds to Ph Eur, BP, USPContains 0,015 % Na₂H₂P₂O₇, 0,01 % H₃PO₄, 0,006 % NH₄NO₃ as preservatives. |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1085971000 | 04022536106526 |
| 1085972500 | 04022536106540 |
| 1085979025 | 04022536106564 |
| 1085979950 | 04022536930732 |