MERCK 108487.1000 Urea GR, ACS CAS No.57-13-6
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 108489 |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3507 90 39 |
| Physicochemical Information |
|---|
| pH value | 6.0 - 7.0 (5 g/l, H₂O, 20 °C) (slurry) |
| Bulk density | 410 kg/m3 |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H315: Causes skin irritation.H319: Causes serious eye irritation.H334: May cause allergy or asthma symptoms or breathing difficulties if inhaled.H335: May cause respiratory irritation. |
| Precautionary Statement(s) | P261: Avoid breathing dust/ fume/ gas/ mist/ vapours/ spray.P264: Wash skin thoroughly after handling.P271: Use only outdoors or in a well-ventilated area.P302 + P352: IF ON SKIN: Wash with plenty of water.P304 + P340 + P312: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +8°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | Kein Gefahrgut |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | No Dangerous Good |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | No Dangerous Good |
| Specifications |
|---|
| Activity | ≥ 5 U/mg |
| Suitability for determination of urea | passes test |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1084890005 | 04022536105468 |
| 1084890025 | 04022536105475 |