MERCK 108435.0025 E.G.T.A (Titriplex VI) GR for Analysis
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 108435 |
| Synonyms | 3,6-Dioxaoctamethylenedinitrilotetraacetic acid, Ethylenedioxybis(ethylenenitrilo)tetraacetic acid, Bis(aminoethyl)glycolether-N,N,N,N'-tetraacetic acid, Ethylene glycol-bis (ß-amino ethyl ether)-N,N'-tetraacetic acid |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 67-42-5 |
| EC number | 200-651-2 |
| Hill Formula | C₁₄H₂₄N₂O₁₀ |
| Molar Mass | 380.35 g/mol |
| HS Code | 2922 50 99 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications |
|---|
| Application | Titriplex® VI for analysis. CAS 67-42-5, molar mass 380.35 g/mol. |
| Physicochemical Information |
|---|
| Melting Point | 241.0 °C decomposes |
| Bulk density | 450 kg/m3 |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 3587 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| Assay (complexometric, calc. on anhydrous substance) | ≥ 98.5 % |
| Identity (IR-spectrum) | conforms |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.001 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.001 % |
| Sulfated ash | ≤ 0.1 % |
| Water (according to Karl Fischer) | ≤ 1.5 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1084350025 | 04022536104621 |
| 1084350100 | 04022536889115 |