MERCK 108424.0025 D.C.T.A (Titriplex IV) GR for Analysis
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 108424 |
| Synonyms | 1,2-Cyclohexanediamine-N,N,N'N'-tetraacetic acid, 1,2-Cyclohexylenedinitrilotetraacetic acid, 1,2-Diaminocyclohexane-N,N,N',N'-tetraacetic acid |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 125572-95-4 |
| EC number | 236-308-9 |
| Hill Formula | C₁₄H₂₂N₂O₈ * H₂O |
| Molar Mass | 364.35 g/mol |
| HS Code | 2922 49 90 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications |
|---|
| Application | Titriplex® IV GR for analysis (1,2-cyclohexylenedinitrilotetraacetic acid monohydrate). CAS 125572-95-4, molar |
| Physicochemical Information |
|---|
| Melting Point | 213 °C |
| Bulk density | 500 kg/m3 |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H319: Causes serious eye irritation.H332: Harmful if inhaled. |
| Precautionary Statement(s) | P261: Avoid breathing dust.P264: Wash skin thoroughly after handling.P271: Use only outdoors or in a well-ventilated area.P280: Wear eye protection/ face protection.P304 + P340 + P312: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. |
| Signal Word | Warning |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | irritant |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | NoTempLimit |
| Specifications |
|---|
| Assay (complexometric, calc. on anhydrous substance) | ≥ 99.0 % |
| Identity (IR-spectrum) | passes test |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 0.01 % |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.001 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.001 % |
| Sulfated ash | ≤ 0.1 % |
| Water (according to Karl Fischer) | 4.8 - 5.8 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1084240025 | 04022536104454 |
| 1084240100 | 04022536104461 |