Ürün Kodu
SD.M.108421.9025
Ürün Markası
Key Spec Table
Add To My Favorites
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Chemical Formula | Molar Mass | Grade Value |
|---|---|---|---|---|---|
| 6381-92-6 | 205-358-3 | C₁₀H₁₄N₂Na₂O₈* 2 H₂O | C₁₀H₁₄N₂O₈*2Na*2H₂O | 372.24 g/mol | Ph Eur,BP,ChP,JP,USP |
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
| Catalogue Number | Availability | Packaging | Qty/Pack | Price | Quantity | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1084211000 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | Plastic bottle | 1 kg | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| 1084212500 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | Plastic bottle | 2.5 kg | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| 1084219025 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | 25 kg | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | 108421 |
| Synonyms | Disodium dihydrogen ethylenediaminetetraacetate, Ethylenediaminetetraacetic acid disodium salt |
| Product Information | |
|---|---|
| CAS number | 6381-92-6 |
| EC number | 205-358-3 |
| Grade | Ph Eur,BP,ChP,JP,USP |
| Hill Formula | C₁₀H₁₄N₂Na₂O₈* 2 H₂O |
| Chemical formula | C₁₀H₁₄N₂O₈*2Na*2H₂O |
| Molar Mass | 372.24 g/mol |
| HS Code | 2922 49 20 |
| Structure formula Image | |
| Quality Level | MQ500 |
| Physicochemical Information | |
|---|---|
| Melting Point | 110 °C Elimination of water of crystallisation |
| pH value | 4 - 5 (50 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 700 kg/m3 |
| Solubility | 100 g/l |
| Toxicological Information | |
|---|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat > 2000 mg/kg |
| Storage and Shipping Information | |
|---|---|
| Storage | NoTempLimit |