MERCK 108418.0100 Titriplex III GR (Na EDTA) CAS No.6381-92-6
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 108418 |
| Replaces | EX0539; EX0539-3; EX0539-1; EX0539-5 |
| Synonyms | Disodium dihydrogen ethylenediaminetetraacetate, Ethylenediaminetetraacetic acid disodium salt |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 6381-92-6 |
| EC number | 205-358-3 |
| Grade | ACS,ISO,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | C₁₀H₁₄N₂Na₂O₈* 2 H₂O |
| Chemical formula | C₁₀H₁₄N₂O₈*2Na*2H₂O |
| Molar Mass | 372.24 g/mol |
| HS Code | 2922 49 20 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ200 |
| Applications |
|---|
| Application | Titriplex® III for analysis (ethylenedinitrilotetraacetic acid, disodium salt dihydrate) ACS,ISO,Reag. Ph Eur. CAS No. 6381-92-6, EC Number 205-358-3. |
| Physicochemical Information |
|---|
| Melting Point | 110 °C Elimination of water of crystallisation |
| pH value | 4 - 5 (50 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 700 kg/m3 |
| Solubility | 100 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat > 2000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H332: Harmful if inhaled.H373: May cause damage to organs through prolonged or repeated exposure if inhaled. |
| Precautionary Statement(s) | P260: Do not breathe dust.P271: Use only outdoors or in a well-ventilated area.P304 + P340 + P312: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P314: Get medical advice/ attention if you feel unwell.P501: Dispose of contents/ container to an approved waste disposal plant. |
| Signal Word | Warning |
| RTECS | AH4410000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1084180100 | 04022536104263 |
| 1084180250 | 04022536104287 |
| 1084181000 | 04022536104300 |
| 1084185000 | 04022536104324 |
| 1084189025 | 04022536104331 |