MERCK 108387.0500 Tris (Hydroxymethyl) Aminomethane Tris LAB CAS No.77-86-1
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 108387 |
| Synonyms | Trometamol, Aminomethylidine trimethanol, 2-Amino-2-hydroxymethyl-1.3-propanediol, TRIS-buffer |
| Description | Tris(hydroxymethyl)aminomethane |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 77-86-1 |
| EC number | 201-064-4 |
| Hill Formula | C₄H₁₁NO₃ |
| Chemical formula | H₂NC(CH₂OH)₃ |
| Molar Mass | 121.14 g/mol |
| HS Code | 2922 19 99 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications |
|---|
| Application | Tris(hydroxymethyl)aminomethane TRIS LAB. CAS 77-86-1, EC 201-064-4, chemical formula H₂NC(CH₂OH)₃. |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 219 - 220 °C (13.3 hPa) |
| Density | 1.32 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 169 °C |
| pH value | 10.2 - 10.6 (6 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Vapor pressure | 5000 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rat > 5000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| RTECS | TY2900000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | NoTempLimit |
| Specifications |
|---|
| Assay (acidimetric, calc. on anhydrous substance) | 99.8 - 100.1 % |
| Identity (IR-spectrum) | conforms |
| In water insoluble matter | ≤ 0.005 % |
| Absorbance (290 nm; 40 %; 1 cm; water) | ≤ 0.2 |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.001 % |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 0.005 % |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.0005 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.0005 % |
| Sulfated ash | ≤ 0.05 % |
| Water (according to Karl Fischer) | ≤ 0.5 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1083870500 | 04022536103877 |
| 1083872500 | 04022536103891 |