MERCK 108382.0100 Tris Gr For Analysis
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 108382 |
| Synonyms | Trometamol, Aminomethylidine trimethanol, 2-Amino-2-hydroxymethyl-1.3-propanediol, TRIS-buffer |
| Description | Tris(hydroxymethyl)aminomethane |
| Overview | Biological buffer substanceTris is widely used as a biological buffer substance in the pH range of 7-9. For example it is used for the freezing of proteins. The grade conforms precisely with the Reag. Ph. Eur. requirements. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 77-86-1 |
| EC number | 201-064-4 |
| Grade | ACS,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | C₄H₁₁NO₃ |
| Chemical formula | H₂NC(CH₂OH)₃ |
| Molar Mass | 121.14 g/mol |
| HS Code | 2922 19 99 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ200 |
| Applications |
|---|
| Application | Tris(hydroxymethyl)aminomethane GR for analysis buffer substance ACS,Reag. Ph Eur. CAS 77-86-1, EC 201-064-4, chemical formula H₂NC(CH₂OH)₃. |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 219 - 220 °C (13.3 hPa) |
| Density | 1.32 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 169 °C |
| pH value | 10.2 - 10.6 (6 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Vapor pressure | 5000 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rat > 5000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| RTECS | TY2900000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | NoTempLimit |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1083820100 | 04022536103778 |
| 1083820500 | 04022536103785 |
| 1083821000 | 04022536512778 |
| 1083822500 | 04022536103808 |
| 1083829025 | 04022536103822 |