- Pricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 108380 |
| Synonyms | TTC, TT |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 2933 99 99 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Melting Point | 243 °C (decomposition) |
| pH value | 3.7 (10 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 230 kg/m3 |
| Solubility | 150 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H228: Flammable solid.H315: Causes skin irritation.H319: Causes serious eye irritation. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P240: Ground and bond container and receiving equipment.P241: Use explosion-proof electrical/ ventilating/ lighting equipment.P264: Wash skin thoroughly after handling.P302 + P352: IF ON SKIN: Wash with plenty of water.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 4.1B Flammable solid hazardous materials |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | highly flammable |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +5°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1325, 4.1, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1325, 4.1, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1325, 4.1, II |
| Specifications |
|---|
| Assay (perchloric acid titration, calculated on dried substance) | ≥ 98 % |
| Identity (UV/VIS-Spectrum) | passes test |
| Absorption maximum λmax. (water) | 245 - 248 nm |
| Spec. Absorptivity A 1%/1cm (λmax; 0,01 g/l; water; calculated on dried substance) | ≥ 770 |
| TLC-Test | passes test |
| Loss on drying (70 °C; ≤ 1 hPa) | ≤ 0.5 % |
| Suitability for testing the germinability of seeds | passes test |
| Suitability for microbiology | passes test |