MERCK 108379.1000 Triethanolamine GR for Analysis CAS No.102-71-6
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 108379 |
| Synonyms | Tris(2-hydroxyethyl)amine, 2,2',2''-Trihydroxytriethylamine, TEA, TEA |
| Description | Triethanolamine |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 102-71-6 |
| EC number | 203-049-8 |
| Hill Formula | C₆H₁₅NO₃ |
| Chemical formula | N(CH₂CH₂OH)₃ |
| Molar Mass | 149.19 g/mol |
| HS Code | 2922 15 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications |
|---|
| Application | Triethanolamine GR for analysis. CAS 102-71-6, EC Number 203-049-8, chemical formula N(CH₂CH₂OH)₃. |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 360 °C (1013 hPa) (decomposition) |
| Density | 1.124 g/cm3 (20 °C) |
| Explosion limit | 3.6 - 7.2 %(V) |
| Flash point | 179 °C |
| Ignition temperature | 325 °C DIN 51794 |
| Melting Point | 20.5 °C |
| pH value | 10.5 - 11.5 (149 g/l, H₂O, 25 °C) |
| Vapor pressure | 5000 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit > 2000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| RTECS | KL9275000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | Kein Gefahrgut |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | No Dangerous Good |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | No Dangerous Good |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | ≥ 99 |
| Identity (IR-spectrum) | conforms |
| Appearance | colorless to slightly yellow viscose liquid |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.0001 % |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 0.002 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.0001 % |
| Ethanolamine (GC) | ≤ 0.1 % |
| Diethanolamine (GC) | ≤ 0.5 % |
| Sulfated ash (600 °C) | ≤ 0.005 % |
| Water (according to Karl Fischer) | ≤ 0.2 % |
| ≤ 0.2 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1083790250 | 04022536103679 |
| 1083791000 | 04022536103693 |