Key Spec Table
| ph Value | Solubility |
|---|
| 5.5 - 5.7 (30 g/l, H₂O, 22 °C) (after autoclaving) | 30 g/l |
Add To My Favorites
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 108339 |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 3821 00 00 |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| pH value | 5.5 - 5.7 (30 g/l, H₂O, 22 °C) (after autoclaving) |
| Bulk density | 640 kg/m3 |
| Solubility | 30 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| Appearance (clearness) | clear |
| Appearance (color) | yellowish-brown |
| pH-value (25 °C) | 5.4 - 5.8 |
| Typical composition (g/litre): Peptone from meat 5.0; Peptone from casein 5.0; D(+)Glucose 20.0. |
| Growth (Trichophyton mentagrophytes ATCC 18748) | good to very good |
| Growth (Trichophyton rubrum ATCC 28188) | fair to good |
| Growth (Microsporum gallinae ATCC 12108) | fair to good |
| Growth (Trichophyton ajelloi ATCC 28454) | fair to good |
| Growth (Aspergillus brasiliensis (formerly A. niger) ATCC 16404 (WDCM 00053)) | good to very good |
| Growth (Penicillium commune ATCC 10428) | good to very good |
| Incubation: 7 days; 28°C |
| Growth promotion test in accordance with the harmonised method of EP, USP and JP. |
| Inoculum on reference medium (Candida albicans ATCC 10231 (WDCM 00054)) | ≤ 100 |
| Growth (Candida albicans ATCC 10231 (WDCM 00054)) | fair to very good |
| Incubation: up to 3 days; 30-35°C |
| The information above is current at this time of publication and is subject to change without notice (except for customers holding a change control agreement with our company). The information/format can be altered at any time and inany way if internal company matters or Standard Regulationsdo say so. |