Ürün Kodu
SD.M.108337.0250
Ürün Markası
Key Spec Table
Add To My Favorites
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| CAS # | Empirical Formula |
|---|---|
| 50-99-7 | C₆H₁₂O₆ |
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
| Catalogue Number | Availability | Packaging | Qty/Pack | Price | Quantity | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1083370250 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | Plastic bottle | 250 g | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| 1083371000 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | Plastic bottle | 1 kg | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| 1083375000 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | Plastic bottle | 5 kg | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| 1083379050 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | Fibre carton | 50 kg | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | 108337 |
| Synonyms | Dextrose |
| Product Information | |
|---|---|
| CAS number | 50-99-7 |
| EC number | 200-075-1 |
| Grade | Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | C₆H₁₂O₆ |
| Molar Mass | 180.16 g/mol |
| HS Code | 1702 30 11 |
| Structure formula Image | |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications | |
|---|---|
| Application | D(+)-Glucose anhydrous for biochemistry Reag. Ph Eur. CAS 50-99-7, molar mass 180.16 g/mol. |
| Physicochemical Information | |
|---|---|
| Ignition temperature | 500 °C |
| Melting Point | 146 °C |
| Bulk density | 630 kg/m3 |
| Solubility | 470 g/l |
| Toxicological Information | |
|---|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 25800 mg/kg |
| Storage and Shipping Information | |
|---|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |