MERCK 108323.2500 Toluene Extra Pure (ÖTV) CAS No.108-88-3
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 108323 |
| Synonyms | Toluene, Methylbenzene |
| Overview | EMPLURA® is our low-cost alternative to high-purity qualities. With EMPLURA® we offer a range of solvents for a plurality of basic applications in non-regulated industries and for less demanding applications, preparative laboratory work and cleaning purposes. EMPLURA® solvents provide adequate specifications with the most important parameters. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 108-88-3 |
| EC index number | 601-021-00-3 |
| EC number | 203-625-9 |
| Hill Formula | C₇H₈ |
| Chemical formula | C₆H₅CH₃ |
| Molar Mass | 92.14 g/mol |
| HS Code | 2902 30 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 110.6 °C (1013 hPa) |
| Density | 0.87 g/cm3 (20 °C) |
| Explosion limit | 1.2 - 7.1 %(V) |
| Flash point | 4.4 °C |
| Ignition temperature | 535 °C |
| Melting Point | -95 - -93 °C |
| Vapor pressure | 30.88 hPa (21.1 °C) |
| Viscosity kinematic | 0.7 mm2/s (20 °C) |
| Solubility | 0.52 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H225: Highly flammable liquid and vapour.H304: May be fatal if swallowed and enters airways.H315: Causes skin irritation.H336: May cause drowsiness or dizziness.H361d: Suspected of damaging the unborn child.H373: May cause damage to organs through prolonged or repeated exposure if inhaled.H412: Harmful to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P202: Do not handle until all safety precautions have been read and understood.P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P273: Avoid release to the environment.P301 + P310: IF SWALLOWED: Immediately call a POISON CENTER/doctor.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P331: Do NOT induce vomiting.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | XS5250000 |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 1Strongly contaminated halogen-free organic solvents: container A. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | highly flammable, irritant, harmful, toxic for reproduction |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1294, 3, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1294, 3, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1294, 3, II |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | ≥ 99.0 % |
| Identity (IR) | conforms |
| Free acid (as HCl) | ≤ 0.002 % |
| Density (d 20 °C/ 4 °C) | 0.867 |
| Readily carbonizable substances | conforms |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1083231000 | 04022536102467 |
| 1083232500 | 04022536102481 |
| 1083236025 | 04022536102511 |
| 1083239011 | 04027269350505 |
| 1083239190 | 04022536102535 |